Drenaż limfatyczny manualny

Układ limfatyczny podobnie jak układ krwionośny pokrywa siecią naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych całe ciało. Naczyniami przepływa płyn zwany limfą lub chłonką. Zaburzenie pracy układu limfatycznego prowadzi do licznych schorzeń.

Najczęściej problemy związane z pracą układu limfatycznego wynikają z faktu iż układ limfatyczny w przeciwieństwie do układu krwionośnego nie posiada żadnej pompy w postaci serca.

Przepływ limfy w życiu codziennym stymulowany jest skurczami mięśni, przepływem krwi czy oddychaniem, jednak często te naturalne stymulatory nie zabezpieczają prawidłowej pracy układu limfatycznego.


W medycynie podstawową metodą wspomożenia pracy układu limfatycznego jest tzw. drenaż limfatyczny.

W kosmetyce drenaż limfatyczny stosuje się w celu likwidacji obrzęków podskórnych wynikających z lokalnych zastojów limfatycznych (np. w okolicy oczu). Drenaż limfatyczny w kosmetyce jest również podstawowym zabiegiem przy leczeniu cellulitu.


Drenaż limfatyczny przypomina na pierwszy rzut oka zwykły masaż, jednak techniki tutaj stosowane różnią się znacznie od tradycyjnych. Przyjmuje się że drenaż limfatyczny został opracowany po raz pierwszy przez duńskiego lekarza E.Voddera w 1934 roku. Od tego czasu techniki drenażu są stale doskonalone.


Skuteczność drenażu limfatycznego jest od lat niepodważalna.


Już po pierwszym zabiegu widoczne są efekty (zdarza się, że po prostu wiszą na nas ubrania w których przyszłyśmy do zakładu na zabieg). Niestety największym problemem jest fakt, iż zabieg w medycynie jest wykonywany w pracochłonnej wersji manualnej. Innowacje na potrzeby kosmetyki w postaci mechanicznych form drenażu limfatycznego(wykorzystanie żelazek próżniowych, kostiumów kompresyjnych etc.) wprawdzie ułatwiają pracę kosmetyczkom, ale nie dorównują manualnej metodzie skutecznością.


W naszym zakładzie pozostajemy przy manualnej metodzie tradycyjnej - zabieg trwa do dwóch godzin.

Galeria