Usuwanie przebarwień IPL

Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe powstające na wskutek nadmiernej produkcji melaniny w skórze lub jej nierównomiernego rozłożenia.

Przebarwienia objawiają się w postaci mniejszych bądź bardziej rozległych plam na twarzy, dekolcie, rękach i plecach. Zmiany ulegają nasileniu pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne a tylko ok.13% związana jest z procesem starzenia się skóry. U osób młodych zmiany hormonalne zachodzące w czasie siąży może powodować tzw ostudy (podobny efekt może przynieść zażywanie środków hormonalnych. U kobiet po 40-tym roku życia plamy przebarwieniowe związane są głównie z procesem starzenia się skóry. Również niektóre substancje roślinne mogą powodować powstawanie plam na skórze. Piegi pojawiają się zazwyczaj już w dzieciństwie u osób o jasnej karnacji skóry. Pod wpływem słońca mogą ściemnieć lub stać się jaśniejsze. Większość przebarwień powstaje na twarzy zatem zapobiegawczo zaleca się stosowanie na twarz preparatów chroniących przed światłem słonecznym.

LASER CZY IPL-RF?

Do fotodepilacji czy usuwania przebarwień zdecydowanie lepiej nadaje się IPL, jednak laser jest niezastąpiony przy zabiegach chirurgicznych wymagających olbrzymiej koncentracji energii. Przy wielu zabiegach potrzebujemy jednak równomiernego działania widmem światła o nieco szerszym niż laser spektrum. Laser jest bardzo dobrą technologią do usunięcia paru ciemnych włosów. IPL pozwala trwale i szybko usuwać owłosienie z dużych obszarów ciała. Musimy również pamiętać, że koncentracja światła na cm2 w laserze i w IPL jest poniżej 50W/ cm2. Jednak powierzchnia czynna głowicy IPL-a jest wielokrotnie większa od lasera. Zabieg jest przeprowadzany dużo szybciej a co za tym idzie komfort pacjenta również się podnosi. Nieoceniona jest pomoc fal radiowych RF które dogrzewają jasne czy też rude włoski. Zabiegi laserem są głównie przeznaczone do jasnej cery z ciemnymi włosami.PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU, OGRANICZENIA PO ZABIEGU


Zabieg musi być poprzedzony próbą świetlną (min, na dzień przed zabiegiem)w celu wykluczenia uczulenia na światło. W czasie próby przekazywane są szczegółowe informacje o postępowaniu przed i po zabiegu. Na dwa tygodnie przed próbą i przed zabiegiem nie wolno stosować jakichkolwiek środków samoopalających. Przez okres 2-3 tygodnie przed zabiegiem nie wolno robić chemicznej depilacji.

Po zabiegu unikamy ekspozycji depilowanego miejsca na intensywne światło lub stosujemy kremy z wysokimi filtrami UV (>30). Po zabiegu nie wolno opalać się przez około dwa tygodnie. Skóra powinna być nawilżana preparatami nawilżającymi. Nie wolno wykonywać pilingu. Po zabiegu należy również przez okres 4-5 dni unikać czynników powodujących rozszerzanie naczyń krwionośnych (ćwiczenia fizyczne, sauna itp.)

UWAGA: Na dzień-dwa przed zabiegiem przeznaczone do fotodepilacji miejsce powinno być ogolone (nie chemicznie!).

JAK DZIAŁA IPL-RF PRZY USUWANIU PRZEBARWIEŃ ?
W trakcie wykonywania zabiegu światło wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę- podgrzewa komórki podgrzewające barwnik powodując ich zniszczenie. Po zabiegu zmiana barwnikowa ulega sciemnieniu (!), a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi.Najlepsze efekty uzyskuje się po 2-5 zabiegach w odstępach od 3 do 5 tygodni.
Przebarwienia mogą się pojawić ponownie w przyszłości ponieważ zabieg nie likwiduje skłonności skóry do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Niezwykle ważnym elementem terapii jest jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV.